22 maja 2023 roku uczniowie klasy 2c, 1c i 2 b uczestniczyli w wycieczce do ZOO w Berlinie. Jest to największy ogród zoologiczny w Niemczech. Wśród jego mieszkańców znajdziemy między innymi, niezwykle rzadko spotykane w europejskich ogrodach zoologicznych pandy wielkie. Na terenie berlińskiego zoo występują wszystkie zwierzęta znane nam z filmów przyrodniczych. Aquarium Berlin to jedno z najsłynniejszych i najważniejszych akwariów europejskich. Warto również wspomnieć, że Berlińskie Zoo to nie tylko wybiegi dla zwierząt, ale również wielki plac zabaw. Dzięki wielu atrakcjom nie sposób się tam nudzić.
POZNAJ POLSKĘ
WYCIECZKA DO BERLINA I ZWIEDZANIE ZOO.
- 9
Ty też możesz zostać rodziną zastępczą !
PIĄTA DRUŻYNA W POLSCE TO MY!!!
Brawo MAŁA JEDYNKA !!!
”MAŁA JEDYNKA” wróciła z finału krajowego Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Dźwirzynie z pucharem za piąte miejsce.
To największy sukces Słubic w tych rozgrywkach w historii słubickiej piłki ręcznej !!!
Czterodniowy turniej rozpoczął się w czwartek 18.05.2023 i był bardzo wyczerpujący. W turnieju wzięło udział 14 najlepszych zespołów z poszczególnych województw, które do niedzieli 21.05.2023 rywalizowały o medale mistrzostw Polski w kategorii DZIECI ( rocznik 2010/2011)
Szczecin ( zachodniopomorskie)
Grodków ( opolskie)
Piaseczno ( mazowieckie)
Lublin ( lubelskie)
Banino ( pomorskie)
Łódź ( łódzkie)
Konin ( wielkopolskie)
Legnica ( dolnośląskie)
Pruchnik ( podkarpackie)
Kraków ( małopolskie)
Brodnica ( kujawsko -pomorskie)
Kwidzyn ( pomorskie)
Rusiec ( mazowieckie)
Słubice ( lubuskie)
4 województwa: śląskie, warmińsko- mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie zrezygnowały z udziału.
W ich miejsce „dziką kartę” otrzymał Kwidzyn z województwa pomorskiego.
Mistrzem Polski zostały szczypiornistki z Banina, które w meczu o złoty medal pokonały Kwidzyn.
Brązowy medal wywalczyło Piaseczno, które wygrały z Koninem.
Nasza MAŁA JEDYNKA w meczu o piąte miejsce zwyciężyła po bardzo dramatycznym pojedynku w rzutach karnych UKS RUSIEC z Mazowsza.
W fazie grupowej JEDYNKA zagrała wyśmienicie. W pierwszym meczu odniosła zwycięstwo nad mistrzem woj. opolskiego Grodkowem 21:13. W drugim meczu wyższość Słubic musiała uznać najlepsza na Dolnym Śląsku utytułowana Legnica ( 15:14 dla JEDYNKI).
W trzecim meczu doszło do pojedynku z przyszłym mistrzem Polski UKS Banino. Po bardzo wyrównanym i dramatycznym meczu Słubice przegrały 12:15. W ostatnim spotkaniu fazy grupowej JEDYNKA pokonała również utytułowaną Brodnicę ( I liga kobiet) aż 16:6 i z drugiego miejsca awansowała do ćwierćfinału. W ćwierćfinale w walce o wejście do strefy medalowej nasze szczypiornistki trafiły na Kwidzyn (PGNiG Superliga mężczyzn i I liga kobiet) i niestety musiały uznać wyższość dziewcząt z Kwidzyna. Szkoda, bo była duża szansa na historyczny medal.
Pozostało walczyć o 5 miejsce. W pojedynku barażowym trafiliśmy ponownie na mistrza kujawsko-pomorskiego Brodnicę. 12:6 dla Słubic i gramy o piąte miejsce w Polsce z 2 drużyną z województwa mazowieckiego UKS Rusiec, który w barażu wyeliminował w rzutach karnych Kusego Kraków.
Mecz był bardzo dramatyczny. Bohaterką meczu została Aleksandra Bejenka. Na 15 sekund przed końcem meczu JEDYNKA przegrywała 1 bramką. Tuż przed końcową syreną Ola wyrównała stan meczu na 15:15. W rzutach karnych wygrały Słubice i mamy 5 miejsce w Polsce.
Nina Żmuda otrzymała wyróżnienie najlepszej prawoskrzydłowej i została wybrana do siódemki Mistrzostw Polski. BRAWO! BRAWO MY!
MAŁA JEDYNKA
Bramkarki: Zuzanna Paszkiewicz, Paulina Czarnecka
Oliwia Żarnowska, Aleksandra Bejenka, Lena Kowalska, Laura Jaworska, Malwina Małachowska, Nina Żmuda, Sandra Zmaczyńska, Gabriela Kukiel, Valeriia Denisova, Magdalena Lenarczyk, Sara Głos, Bianka Fornalczyk
Trener: Jerzy Grabowski
Drużyna bardzo dziękuje fundacji ZIELONA DOLINA ODRY I WARTY za wsparcie, które umożliwiło udział w turnieju w Dźwirzynie!!!
13
Dzień dziecka 01.06.
W naszej szkole w dniu ich święta wszystkie dzieci miały okazję brać udział w różnych aktywnościach. Przewidziane były zawody sportowe, pokaz talentów i inne atrakcje. Na uczestników zajęc sportowych, jako nagroda, czekała wata cukrowa. Starsze klasy, jak np.8D, wybrały inny sposób spędzenia tego dnia i upiekły dla maluchów pyszne ciasteczka w szkolnej pracowni.
Poniżej fotorelacja z tego dnia.
20
Lekcja otwarta w 3C
31.05 w ramach lekcji otwartej klasę 3 C odwiedziła grupa „Jeży”, 6- latki, które od września staną się uczniami klas 1-szych. Wspólnie z klasa 3c obejrzeli prezentacje „W krainie baśni i bajek” której towarzyszyły różne zadania oraz zagadki. Dzieci wspólnie ze starszymi kolegami wykonaly zakładki do książek oraz wziely udział w spacerze zapoznawczym po terenie szkoły i terenu wokół. Atrakcji i zabawy nie było końca.
Egzaminy ósmoklasisty! - 23-25.05.2023
5A i 5C na wycieczce we Wrocławiu
Klasy 5a i 5c spędziły dwa dni we Wrocławiu, przepięknym mieście krasnali. Wycieczka zaczęła się w Muzeum Narodowym, gdzie oglądaliśmy Panoramę Racławicką. Zwiedziliśmy Stare Miasto. Wielkie wrażenie zrobiło na wszystkich Hydropolis- jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie. W ZOO wszyscy szukali kapibary 🤗.
Klasy 5a i 5c spędziły dwa dni we Wrocławiu, przepięknym mieście krasnali. Wycieczka zaczęła się w Muzeum Narodowym, gdzie oglądaliśmy Panoramę Racławicką. Zwiedziliśmy Stare Miasto. Wielkie wrażenie zrobiło na wszystkich Hydropolis- jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie. W ZOO wszyscy szukali kapibary 🤗.3
Dzień Dobrych Uczynków
19 mają obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dobrych Uczynków. Cała Szkoła wspólnie zbiera karmę i rzeczy dla zwierząt ze schroniska. Redagowaliśmy miłe życzenia, którymi obdarowaliśmy kolegów i koleżanki w szkole, wspólnie zatańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenkę: "Jeden dobry uczynek". Narysowaliśmy nasze propozycje dobrych uczynków. Wysialiśmy kwiaty łakowe dykonaliśmy Była to świetna okazja, aby przypomnieć wszystkim, dlaczego warto być dobrym.Wysialiśmy kwiaty łąkowe i wykonaliśmy domki dla owadów. Zachęcamy innych do czynienia dobra każdego dnia. Każdy z nas może zmienić świąt na lepsze. Nasz mały gest dobroci może ratować innym życie. Warto być dobrym i dzielić się nim z innymi.
Konkurs ekologiczny rozstrzygnięty
Z przyjemnością informuję,o wynikach konkursu ekologicznego organizowanego z okazji obchodów Dnia Bez Śmiecenia.
Celem konkursu było zachęcenie do segregowania surowców wtórnych, czyli odpadów, które można ponownie przetworzyć.Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie ery ekologicznej, zabawki, lub innej pracy stworzonej z odpadów surowcowych takich jak: plastikowe butelki, kartony, puszki, rolki po papierze, korki plastikowe czy inne odpady przeznaczone do recyklingu.
Dzięki swojej kreatywności uczestnicy konkursu w pomysłowy sposób dali drugie życie tym przedmiotom.Jury nagrodziła prace uczniów, za estetykę wykonania pracy, inwencję i pomysłowość.
Wygrały prace najbardziej kreatywnych pomysłodawców prac kursowych.
Oto lista zwycięzców:
W kategorii wiekowej klas I - III* Zwyciężył uczeń klasy II B Andrzej Gąsior
Wykonał zabawkę: Garaż wielopoziomowy z kartonów i plastiku.
W kategorii wiekowej klas IV - VIII* Zwyciężyła uczennica klasy VI C Alicja Stachowiak
Wykonała kuchar - Ekoludka oraz zabawki: Rakietę, statek kosmiczny, ufoludki z papieru, plastiku i folii aluminiowej.
Serdecznie dziękuję za udział w konkursie ekologicznym.
Warsztaty ekologiczne 2023
Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych w naszej szkole 12 maja 2023 r. z okazji Dnia Bez Śmiecenia.Warsztaty są pomysłem na pomoc w regeneracji naszej planety. Śmieci - to najbardziej uciążliwy problem na świecie. Odpady, które na co dzień produkujemy, mogą stanowić zasoby do tworzenia zupełnie nowych przedmiotów użytkowych. Taka forma wtórnego ich przetwarzania nazywana jest upcyklingiem.Na warsztatach zachęcaliśmy do segregacji śmieci i ochrony środowiska naturalnego, przez naprawianie rzeczy, przetwarzanie, tworzenie nowych rzeczy dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców - odpadów, które można ponownie wykorzystać.Rozmawialiśmy o niekorzystnym wpływie odpadów na środowisko przyrodnicze: żyjącą w nim faunę i florę oraz człowieka, a także na zwiększone ryzyko pożaru lasu w związku z jego zaśmiecaniem różnego rodzaju nieczystościami - również łatwopalnymi.Wspólnie wykonywaliśmy prace z różnego rodzaju odpadów m.in. butelek plastikowych, kartonów, puszek, zużytych opakowań itp. Tworzyliśmy obrazy, biżuterię, zabawki z odpadów oraz inne sprzęty na przykład taboret z butelek, ozdoby z kwiatów wykonanych z butelek plastikowych i kolorowych papierów, kartonów, wazony, doniczki do kwiatów. Tworzenie prac z materiałów recyklingowych sprawiało dużo radości, rozwijało zdolności artystyczne, wyobraźnię, kreatywność.Dziękuję wszystkim za udział w warsztatach ekologicznych.Inga Stachowiak
3
Konkurs „odZYSKaj wykorzystaj!”
Klasa 1 b i 2 c wzięła udział w ekologicznym konkursie pt: „odZYSKaj wykorzystaj!” organizowanego przez Fundację Sireco. Partnerami przedsięwzięcia są gminy: Słubice, Krosno Odrzańskie i Witnica. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, którego główną ideą jest propagowanie wiedzy o recyklingu. Każda z klas przygotowała wspólną pracę- rzeźbę, której materiały pochodziły z recyklingu. Nasze prace trafią na wystawę i wszyscy mieszkańcy do 26 maja będą mogli głosować na wybraną pracę. Zwycięzcy konkursu ogłoszeni zostaną 30 maja 2023. Trzymajmy kciuki za nasze klasy!
Konsultacje wojewódzkie OSPR Żagań 03- 06.05.2023
W środę 3 maja 20203 rozpoczęły się w kompleksie sportowym ARENA w Żaganiu konsultacje wojewódzkie Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej. W konsultacjach bierze udział 21 wyróżniających młodych szczypiornistek województwa lubuskiego z roczników 2009/2010. Na zgrupowanie powołanych zostało aż 9 zawodniczek UKS JEDYNKA SŁUBICE ( SP 1 Słubice). Dziewczęta trenują 2 razy dziennie. W programie mają również zajęcia z fizjoterapeutą, dietetykiem, z trenerem przygotowania motorycznego oraz odnowę biologiczną w basenie ARENY ŻAGAŃ. Zaplanowano również gry testowe, po których zostanie wybrana najlepsza czternastka województwa lubuskiego na konsultacje makroregionalne w Dzierżoniowie ( 19-21.05.2023). W konsultacjach makroregionalnych biorą udział reprezentacje 4 województw ( opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego). Zgrupowanie ma formę turnieju.
Najlepsze zawodniczki z makroregionu otrzymają powołania na centralny CAMP OSPR ZPRP.
Powodzenia!!!
UKS JEDYNKA Słubice ( OSPR): Kinga Radkiewicz, Jagoda Walkowiak, Aleksandra Bejenka, Oliwia Żarnowska, Bianka Fornalczyk, Laura Jaworska, Lena Kowalska, Malwina Małachowska, Nina Żmuda
Trener: Jerzy Grabowski
Przełajowe Biegi Sztafetowe 5.04.2023r. (środa) SOSiR Słubice
Przełajowe Biegi Sztafetowe w Słubicach i Babimoście.
W dniu 20.004 .2022r. odbyły się Przełajowe Biegi Sztafetowe w Słubicach na poziomie powiatowym, udział wzięły 4 drużyn. Dziewczynki z klas czwartych oraz chłopcy z klas piątych i szóstych wygrali zawody jako drużyny. Drużyna chłopców wzięła udział w Mistrzostwach Województwa w Babimoście zajmując tam pierwsze miejsce.
Dziękujemy naszym biegaczom za dostarczone pozytywne emocje.
A.Horoszkiewicz, K.Skowrońska
Uczniowie biorący udział:
Kl.IV DZ
- Urbańska Lena kl.4b
- Bodek Lena kl.4a
- Matkowska Olga kl.4d
- Kokowicz Wiktoria kl.4d
- Kozłowska Hania kl.4a
- Podolska Oliwia kl.
- Musztyfaga Alina kl.4c
- Kubik Basia kl.4c
- Mikołajko Oliwia kl.4c
- Pasińska Ola kl.4a
- Biolus Mariia kl.4c
- Vlasenko Anastasiia kl.4a
Kl. II / III DZ
- Niklas Blanka kl.3b
- Żmuda Jagna kl.2a
- Olech Liliana kl.2a
- Jasinska Lidia kl.2c
- Kuczyńska Marysia kl.3b
- Jezierska Kornelia kl.3b
Kl. IV b CH
- Niklas Brian kl.4b
- Marszalik Adam kl.4b
- Modrzyński Bartek kl.4b
- Dziamski Szymon kl.4b
- Kraska Szymon kl.4b
- Anioł Michał kl.4b
- Goworko Iwo kl.4b
Kl. V/VI CH
- Anioł Dominik kl.6b
- Stawicki Szymon kl.6b
- Ryszczuk Jakub kl.6b
- Przybylski Patryk kl.5b
- Nikorowski Piotr kl.6b
- Szczepaniak Marceli kl.5b
- Żałoba Kacper kl.6b
Kl.VIII CH
- Olender Igor kl.8b
- Komejsza Oliwier kl.8a
- Dubacki Dominik kl.8a
- Wewiórski Igor kl.8a
- Cieciura Alex kl.8a
- Hałub Dawid kl.8a
- Radkiewicz Oskar kl.8c
Ogólnopolski turniej piłki nożnej "Z podwórka na stadion"
W piątek 28 kwietnia odbył się powiatowy turniej piłki nożnej Z podwórka na stadion w którym udział wzięło 6 drużyn. Turniej rozegrano systemem każdy z każdym, pierwszy zespół z SP1 z kompletem zwycięstw zajął pierwsze miejsce i awansował do finału wojewódzkiego.
Wyścigi Rzędów w Kunowicach
- Dziś nasza szkoła wzięła udział w Gminnych Kunowickich Wyścigach Rzędów. Dziękujemy szkole w Kunowicach za fajna zabawę, poczęstunek i mile spędzony czas.13
Witamy przedszkolaków
W kwietniu nasza szkoła otworzyła drzwi dla specjalnych gości- przedszkolaków. Miały one możliwość poznania szkoły od podszewki, zapoznania się z nauczycielami, uczniami, zobaczyć gabinety obecnych klas pierwszych. Jednak największą radość sprawiła im lekcja biblioteczna i informatyczna. Dziękujemy bardzo za przybycie i czekamy na nowych uczniów już we wrześniu.
14
„Kuchnie świata na wesoło”
18 kwietnia uczestnicy zajęć pozalekcyjnych „Kuchnie świata na wesoło” gościli dietetyka Annę Kowalską.
Podczas dwugodzinnych zajęć nie tylko teoretycznie poznawali zasady zdrowego odżywiana, jakie owoce i warzywa zaliczymy do wiosennych i jak powinien wyglądać talerz nastolatka (co i ile warto jeść codziennie). Oprócz teorii udało się upiec chlebek , zrobić budyń z kaszy jaglanej i pastę z fasolki i suszonych pomidorów. Ogromne podziękowania dla Pani Ani. Było bardzo ciekawie, a przygotowane dania uczniowie Jedynki i spróbowali i zabrali do swoich domów. Zajęcia odbywają się we wtorki w Laboratoriach Przyszłości.18 kwietnia uczestnicy zajęć pozalekcyjnych „Kuchnie świata na wesoło” gościli dietetyka Annę Kowalską.Podczas dwugodzinnych zajęć nie tylko teoretycznie poznawali zasady zdrowego odżywiana, jakie owoce i warzywa zaliczymy do wiosennych i jak powinien wyglądać talerz nastolatka (co i ile warto jeść codziennie). Oprócz teorii udało się upiec chlebek , zrobić budyń z kaszy jaglanej i pastę z fasolki i suszonych pomidorów. Ogromne podziękowania dla Pani Ani. Było bardzo ciekawie, a przygotowane dania uczniowie Jedynki i spróbowali i zabrali do swoich domów. Zajęcia odbywają się we wtorki w Laboratoriach Przyszłości.19
Drugi złoty medal Lubuskiej Olimpiady Młodzieży dla szczypiornistek SP 1 Słubice !!!!!! Słubice zdominowały rozgrywki dziewcząt!
W piątek 21.04.2023 r. w Słubicach odbył się finał Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt rocznika 2008/2009. W hali sportowej SP 1 Słubice w turnieju finałowym o medale walczyły reprezentacje 4 szkół: SP 1 Słubice, SP 3 Gubin, SP 7 Żagań i SP Bobrówko.
Zawody zostały rozegrane systemem każdy z każdym. W pierwszym meczu drużyna SP 1 Słubice pokonała SP 7 Żagań 14:5. Drugim przeciwnikiem JEDYNKI były szczypiornistki SP 3 Gubin.
Po wyrównanym meczu Słubice wygrały 13:10. W ostatnim meczu nasze dziewczęta zwyciężyły bardzo wysoko SP Bobrówko aż 30:1 i zasłużenie zdobyły złoty medal Lubuskiej Olimpiady Młodzieży i tytuł MISTRZA WOJEWÓDZTWA. Królową strzelczyń została Kinga Radkiewicz ( SP 1 Słubice) – 25 bramek. Najlepszą bramkarką wybrano Gabrielę Zawadzką z SP 3 Gubin, a najlepszą zawodniczką finału LOM Jagodę Walkowiak.
Kilka dni wcześniej MAŁA JEDYNKA ( rocznik 2010/2011) wywalczyła w Przytocznej pierwszy złoty medal Lubuskiej Olimpiady Młodzieży (Igrzyska DZIECI) dla SP 1 Słubice. DUŻA JEDYNKA powtórzyła wyczyn młodszych koleżanek. Oba zespoły w całych rozgrywkach LOM ( eliminacje powiatowe, rejonowe, półfinał, finał) wygrały wszystkie swoje mecze z dużą przewagą.
BRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAWO!!!!
Wyniki:
- SP 1 Słubice – SP 7 Żagań 14:5
- SP 3 Gubin – SP Bobrówko 15:0
- SP 7 Żagań – SP Bobrówko 18:1
- SP 1 Słubice – SP 3 Gubin 13:10
- SP 7 Żagań – SP 3 Gubin 2 : 12
- SP 1 Słubice – SP Bobrówko 30 :1
Klasyfikacja końcowa
- SP 1 Słubice - awans do finału krajowego !!!
- SP 3 Gubin
- SP 7 Żagań
- SP Bobrówko
SP 1 Słubice 2009 /2008
Bramkarka: Gabriela Ubik
Maja Zaborowska, Maja Cieślak, Iga Sobasik, Yelyzaveta Prokopieva, Jagoda Walkowiak,
Julia Strzemieczna, Kinga Radkiewicz, Dominika Mintus
Nauczyciel /trener : Jerzy Grabowski
Kierownik drużyny: Maciej Walkowiak
Sędzia główny: Wojciech Rożnowski
Opieka medyczna : Irena Golonka
6
Złoty medal Lubuskiej Olimpiady Młodzieży dla szczypiornistek SP 1 Słubice !!! Słubice zagrają w finale krajowym!!!
18.04.2023 w hali sportowej w Przytocznej rozegrano turniej finałowy Lubuskiej Olimpiady Młodzieży ( Igrzyska Dzieci) w piłce ręcznej dziewcząt. O medale rywalizowały 4 najlepsze szkoły województwa lubuskiego: SP Przytoczna, SP 3 Gubin, SP 10 Żary oraz SP 1 Słubice.
MAŁA JEDYNKA, która wcześniej bardzo pewnie wygrała rozgrywki ligowe Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej ( 12 meczów = 12 zwycięstw), była w tym turnieju faworytem i nie zawiodła. W półfinale pokonała SP 10 Żary aż 34:4, a w meczu o złoty medal odniosła pewne zwycięstwo nad SP Przytoczna 14:6. Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Aleksandrę Bejenkę, a królową strzelczyń została Lena Kowalska – obie z JEDYNKI. Brązowy medal wywalczyła SP 3 Gubin.
Klasyfikacja końcowa
- SP 1 Słubice - awans do finału krajowego !!!
- SP Przytoczna
- SP 3 Gubin
- SP 10 Żary
Mecz finałowy można obejrzeć na facebooku SP Przytoczna
SP Przytoczna Piłkarki Ręczne klasa 5C | Przytoczna | Facebook
Złoty medal dla JEDYNKI oznacza, że Słubice awansowały do finału krajowego, w którym rywalizować będą o medale Mistrzostw Polski z 15 mistrzami województw. Finał krajowy Ogólnopolskich Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt odbędzie się w dniach 26-28 maja 2023 w Dżwirzynie ( woj. zachodniopomorskie ).
SP 1 Słubice 2010 /2011
Bramkarki: Zuzanna Paszkiewicz, Paulina Czarnecka
Oliwia Żarnowska, Laura Jaworska, Nina Żmuda, Valeriia Denisova, Magdalena Lenarczyk, Malwina Małachowska, Bianka Fornalczyk, Sara Głos, Aleksandra Bejenka, Yelyzaveta Varshavska, Gabriela Kukiel, Zmaczyńska Sandra, Julia Banaszyńska, Lena Kowalska
W eliminacjach powiatowych i rejonowych wystąpiły również
Nina Cegielska, Lena Szkudlarek, Antonina Ujejska, Oleksandra Seredina, Mizerska Lilianna, Nina Jankowiak, Aleksandra Olszewska, Marta Kucharczyk, Bianka Podolska, , Apolonia Jasińska, Aleksandra Karolak, Zuzanna Lichowid,
Nauczyciel /trener : Jerzy Grabowski
Kierownik drużyny: Przemysław Kowalski
10
Światowy Dzień Zdrowia 2023
W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym - aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia. Rocznica ta jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy osiągnięte w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.
Zdrowie dla wszystkich
Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami swojej misji: przewodziła wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności.
Cel jakim jest osiągnięcie zdrowia dla wszystkich, pozostaje dziś tak samo ważny jak 75 lat temu.
Łagodzenie śmiertelnych chorób
Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.
Ochrona ludzi przed pandemiami
WHO każdego dnia wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dotyczących zdrowia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.
Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju
WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty Zdrowie jako pomost do pokoju w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów. Personel WHO nadal wykonuje niebezpieczne obowiązki w strefach konfliktów od Iraku po Libię i od Sudanu po Ukrainę.
Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia
WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.
Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia
WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.
Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem
Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość.
WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.
Osiągnięcia w zakresie zdrowia publicznego były możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie. WHO promuje pracę pracowników służby zdrowia, którzy dokonali wszystkich tych przełomowych wydarzeń w dziedzinie zdrowia, od wyeliminowania ospy po dramatyczny postęp w leczeniu HIV